۲۰ مهارت مهم برای مدیران کسب‌وکار در سال ۲۰۲۲

مهارت های مدیریت

مهارت رهبری مجموعه توانایی است که به مدیران در پیشبرد کسب‌وکار کمک می‌کند. در مقاله امروز یک لیست کاربردی و آپدیت از مهارت‌های رهبری آماده کرده‌ایم. این مهارت‌ها در ۳ دسته زیر ارائه می‌شوند:

 • مهارت‌های ارتباطی برای مدیران
 • مهارت‌های نرم برای مدیران
 • رفتار و ویژگی‌های یک مدیر عالی

آگاهی از این مهارت‌ها و ارتقای آن‌ها کمک‌تان می‌کند به رهبر بهتری برای سازمان‌تان تبدیل شوید. در نتیجه می‌توانید افراد، تیم‌ها و کسب‌وکار را به سمت موفقیت‌های بیشتر هدایت کنید. با فزایش همراه باشید.


 1. هوش هیجانی

رهبران کسب‌وکار با انواع موقعیت‌های حساس و استرس‌زا روبرو می‌شوند. برای عملکرد درست در این شرایط، هوش هیجانی یک ویژگی کمک‌کننده است. مثلا درک اینکه در فلان شرایط خاص کارکنان چه فکری می‌کنند یا چه احساسی دارند. این ادراک به مدیران کمک می‌کند که از کارکنان بهتر حمایت کنند و تصمیم درست‌تری بگیرند.

با هوش هیجانی می‌توانید درگیری و تنش در محیط کاری را کاهش بدهید، روابط بهتری با کارکنان بسازید، در زمان بحران واکنش بهتری نشان دهید، در تشخیص مسائل بهتر عمل کنید و اعتماد بیشتری بسازید.

 1. ساختن روابط

رابطه‌سازی از مهارت‌های مهم برای مدیران است. رهبر کسب‌وکار با طیف مختلفی از افراد تعامل دارد؛ مدیران ارشد، فروشندگان، مشتریان، تیم‌ها و کارمندان. یک مدیر حرفه‌ای باید مهارت خوبی در کنار آمدن با این افراد مختلف داشته باشد. در واقع باید بداند با هر فرد به چه صورت رابطه برقرار کند.

علاوه بر برقراری ارتباط، رهبران باید بدانند چطور رابطه بین اعضای تیم را تقویت کنند. ایجاد و حفظ ارتباط گروهی منجر به همکاری موثر می‌شود. معمولا این نوع روابط حول چشم‌انداز مشترک و اهداف مشترک سازمان سامان‌دهی می‌شود. مدیران می‌توانند با پرورش ارتباط و احترام بین اعضا، پیوندها را قوی نگه دارند.

مهارت نرم رهبری

 1. مهارت حل مساله

مدیر یک سازمان زمان زیادی را صرف حل مسائل و مشکلات می‌کند. اغلب تصمیم‌گیری در مورد بحران‌ها طبق نظر نهایی مدیر انجام می‌شود. به همین دلیل لازم است بدانند چطور خارج از چارچوب به مساله نگاه کنند، چطور به راه‌حل‌های جدید برسند، و چطور ریسک و عواقب تصمیم را پیش‌بینی کنند.

به علاوه مدیران باید در مورد حل بحران‌های گروهی و تیمی مهارت داشته باشند. چون در دنیای امروز کار مدرن حول محور همکاری می‌چرخد. این مساله یعنی تنوع افراد و ایده‌ها؛ پس لازم است مدیران قدرت تشخیص بهترین ایده و راهکار را داشته باشند.

 1. مهارت تصمیم‌گیری

رهبران در تصمیم‌گیری‌های کلان و بحرانی معمولا حرف آخر را می‌زنند. در نتیجه باید مهارت تصمیم‌گیری درست و سریع را در خودشان تقویت کنند. آن‌ها باید بدانند چطور اطلاعات لازم در مورد مساله را دریافت کنند، چطور بینش بیشتری کسب کنند، چطور انتخاب‌ها را بررسی کنند و تصمیم نهایی را بگیرند.

همچنین لازم است تصمیمات خود را با مدیران ارشد و تیم‌ها مطرح کنند، تا سازمان هماهنگ و همراه شود. برای همراه کردن افراد مهارت بعدی را توضیح می‌دهیم.

پیشنهاد مطالعه: خلاصه کتاب fix this next برای مهارت اولویت‌بندی در کسب‌وکار

 1. مهارت متقاعد کردن

متقاعدسازی کمک می‌کند همکاری بین افراد در جهت هدف مشترک شکل بگیرد. با قانع کردن تیم‌ها می‌توانید به آن‌ها انگیزه و اشتیاق بدهید و باور مشترک بسازید. وقتی کارکنان را قانع می‌کنید که فلان طرح به نفع شرکت است، در واقع اعتماد آن‌ها را جلب می‌کنید. در نتیجه ابهامات آن‌ها رفع می‌شود، تصمیمات را کمتر زیر سوال می‌برند، و در جهت هدف سازمان با همدیگر همکاری می‌کنند.

تجربه و یادگیری، برای کسب مهارت متقاعدسازی کمک‌تان می‌کند. نهایتا باید بدانید چطور گروه‌های مختلف را قانع کنید، و چطور یک رویکرد را متناسب با فرد و موقعیت بیان کنید.

 1. کوچینگ و مربی‌گری

کمک به رشد و ارتقای سایرین، از ویژگی‌های یک رهبر عالی است. رهبران بزرگ و باتجربه، معمولا توانایی خوبی برای ارتقا و توانمندسازی کارکنان دارند. آن‌ها به اطرافیان کمک می‌کنند تا نسخه بهتری از خودشان بسازند. کوچینگ و راهنمایی‌های مدیر می‌تواند کارمندان را به بالاترین پتانسیل برساند. این دسته از مدیران بدون اینکه پاسخ مستقیم بدهند، افراد را به سمت راه‌حل هدایت می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت مشاور، منتور و کوچ چیست؟

مهارت های رهبری در سازمان

 1. تفویض اختیار برای مدیران

قبلا در مقاله تفویض اختیار این موضوع را مفصل بررسی کردیم. به طور خلاصه تفویض اختیار به مدیران کمک می‌کند روی مسائل حیاتی و کلان سازمان تمرکز کنند. در واقع آن‌ها وظایف روزمره و روتین را به سایر اعضا واگذار می‌کنند؛ در عوض زمان بیشتری برای توسعه کسب‌وکار می‌گذارند.

علاوه بر توزیع حجم کار، مهارت‌های دیگری به تفویض اختیار وابسته هستند. مثلا اینکه بعد از واگذاری، نباید همچنان کنترل دائم روی نحوه انجام کار داشته باشید. در عوض با اعتماد و نظارت کلی، به افراد فرصت بدهید تا کارشان را انجام دهند.

 1. مدیریت زمان

زمان یک رهبر سازمان ارزش زیادی دارد. از طرفی لیست کارها و وظایف تمام‌نشدنی به‌نظر می‌رسند! اینجاست که مهارت مدیریت زمان مطرح می‌شود.  یادگیری این مهارت و تکنیک‌های مرتبط، کمک می‌کند ساختار درستی برای روز کاری بچینید. برای کسب این مهارت برنامه‌ریزی زمانی کوتاه و بلند مدت داشته باشید، جلسات را به درستی سامان‌دهی کنید، اولویت‌بندی داشته باشید، ددلاین‌ها را رعایت کنید، و زمان مناسبی برای هر کار اختصاص بدهید.

همچنین به عنوان مدیر باید به مدیریت زمان کارکنان توجه کنید. مطمئن شوید که ساعت کاری شرکت به طور موثر صرف می‌شود. در صورت نیاز تغییرات، پیشنهادات و سیستم‌های جدید را برای بهره‌وری بیشتر استفاده کنید. و نهایتا برای کارآمد کردن فرآیندها تلاش کنید.

 1. نظم و سامان‌دهی

کار کردن با مدیران بی‌نظم چندان جذاب نیست! بی‌نظمی و پراکندگی باعث ایجاد استرس مضاعف می‌شود. استرس اضافی عملکرد کارکنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. (مثلا فکر کنید دقیقه ۹۰ و در پایان روز کاری یک تسک از طرف مدیر به کارمند سپرده شود.) باید توجه کنیم که رهبر سازمان برای سایر اعضا مثل یک الگو می‌ماند. وقتی سایر اعضا بی‌نظمی و شلختگی در کار را احساس کند انگیزه و اعتماد خودشان را از دست می‌دهند.

برای سامان‌دهی بهتر لازم است برنامه و شرایط کاری را به خوبی درک کنید، سپس سیستم و ساختار درستی برای آن بچینید. در این راه می‌توانید از دستیار شخصی یا نرم‌افزارهای مدیریت زمان استفاده کنید.

یادگیری برای مدیران

 1. تعیین مرز

این مهارت مدیریت معمولا نادیده گرفته می‌شود اما در عمل اهمیت بالایی دارد. مهم است که مدیران در بعضی از زمینه‌ها، مرز و محدودیت ایجاد کنند. (مثل همان بحث مدیریت زمان که بالاتر اشاره کردیم) در واقع باید تشخیص دهید که کی و کجا نیاز به تعیین مرز خودخواسته وجود دارد.

مثلا اگر هیچ محدودیتی در ساعت کاری نداشته باشید و در کسب‌وکار غرق شوید، ممکن است بعد از مدتی فرسودگی شغلی را تجربه کنید. تعیین مرز فقط مربوط به زمان نیست و در انواع شرایط نمود دارد. مثلا مرزبندی در روابط با کارکنان. یک رهبر حرفه‌ای قطعا روابط مثبت و رفتار دوستانه‌ای با کارکنان دارد؛ اما در عین حال باید فاصله مناسب نیز حفظ شود. این فاصله سطح اقتدار و احترام را مشخص می‌کند. یک مرزبندی رایج دیگر در بحث فرهنگ سازمان و مرزهای اخلاقی است. ممکن است هنجارهای خاصی را برای خودتان، کارکنان و سازمان در نظر داشته باشید.

 1. مهارت ارائه و پرزنتیشن

طبق گزارش HBR مدیران اجرایی به طور میانگین هفته‌ای ۲۳ ساعت در جلسات حضور دارند. معمولا بیشتر ارائه‌ها توسط همین مدیران انجام می‌شود. به همین دلیل مهارت بالا در پرزنت برای آن‌ها بسیار مفید است. این مهارت شامل مدیریت جلسات، هدایت بحث، همراه کردن اعضا، سخنرانی در جمع، آشنایی با ابزارها و تجهیزات است.

همچنین مجریان ماهر توانایی خوبی در برابر مشکلات فنی، سوالات غیرمنتظره، و تعدیل بحث بین اعضا دارند. آن‌ها می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را در قالب نکات کلیدی انتقال بدهند و نظر مخاطب را جلب کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای مدیریت جلسات مقاله ۷ تکنیک موثر پیشبرد جلسات را مطالعه کنید.

مهارت ارائه برای مدیران

 1. گوش دادن فعالانه

مهارت گوش دادن نه فقط برای مدیران، بلکه برای تمام افراد تیم ضروری است. رهبران روزانه حجم اطلاعات بالایی دریافت می‌کنند. لازم است تمام این اطلاعات به خوبی شنیده و پردازش شود.

گوش دادن یک مهارت مفید است که علاقه و مشارکت شخص را در گفتگو نشان می‌دهد. از یک سو شنونده می‌تواند اطلاعات و جزئیات را به خوبی دریافت کنید. از سوی دیگر گوینده تعامل و علاقه طرف مقابل را حس می‌کند و به گفتگو ترغیب می‌شود.

 1. چند وظیفه‌ای یا مولتی تسکینگ

خیلی از افراد مولتی تسکینگ نیستند. اما این مهارت می‌تواند به مدیران کمک کند؛ چرا؟ چون مدیر یک سازمان معمولا با وظایف و مسئولیت‌های متعددی سروکار دارد، و خیلی اوقات مجبور می‌شود چند کار را به طور همزمان پیش ببرد.

چند موضوع مختلف را همزمان تصور کنید. شرکت در جلسات، هماهنگی با مدیران اجرایی، کاهش تنش‌ها، واگذاری پروژه‌ها، پیگیری مستندات و… مدیر برای رسیدگی مجبور است به سرعت بین این وظایف جابجا شود. اما مهارت چند وظیفه‌ای کمک می‌کند تا از نظر ذهنی کارها را سامان‌دهی کند و به طور یکپارچه برای هر کدام توجه و تمرکز بگذارد. در نتیجه از سردرگمی و غرق شدن در وظایف مختلف جلوگیری می‌شود.

 1. همدلی با کارکنان

اعضای تیم دوست دارند دیده شوند، درک شوند و مورد حمایت مدیرشان قرار بگیرند. مهارت همدلی به مدیران کمک می‌کند فضا و محیط سالم‌تری بسازند. همچنین این کیفیت کمک می‌کند با نیازها و احساسات کارمندان هماهنگ شوند. همین هماهنگ بودن خیلی از مشکلات را حل می‌کند و مانع گسترش تنش می‌شود. به علاوه به اعضای تیم حس ارزشمندی می‌دهد.

هدایت کسب و کار

 1. مهارت تمرکز

رهبران به عنوان مسئول کسب‌وکار تعهد دارند که اهداف را تا مرحله تکمیل دنبال کنند. در این راه مهارت تمرکز به کمک آن‌ها می‌آید. مدیران موفق بلد هستند چطور اولویت‌ها را مشخص کنند، به موارد مهم توجه داشته باشند و تا رسیدن به هدف کار کنند. آن‌ها چه در امور فردی و چه در امور تیمی نظم و تمرکز جدی دارند. تمرکز درست مثل یک قطب نما است که مدیران را به سمت نتایج درست هدایت می‌کند، و از منحرف شدن در مسیر جلوگیری می‌کند.

 1. یادگیری برای مدیران

رهبر کسب‌وکار بالاترین رده سازمان است؛ اما طبیعتا همه چیز را نمی‌داند. یک رهبر موفق همزمان با رشد و ارتقای سازمان، مهارت‌های خودش را هم ارتقا می‌دهد. به همین دلیل یادگیری بخش جدانشدنی از نقش مدیریت است. جهان به سرعت در حال تغییر است و دائما اطلاعات جدید ارائه می‌شوند. لازم است مدیران در مورد این اطلاعات و شرایط جدید به‌روز باشند. پبشنهاد مطالعه: خلاصه کتاب from startup to grownup

مطالعه کتاب، گوش دادن پادکست، تحصیل در رشته‌های مرتبط، آموزش‌ها، کنفرانس‌ها، رویدادها و… از روش‌های متنوع یادگیری هستند. (توصیه می‌کنیم لیست کامل بهترین پادکست‌های کسب‌وکار را چک کنید)

 1. مهارت حل تعارض

پیش آمدن اختلاف و تعارض در سازمان طبیعی است. در این میان گاهی مدیران مجبورند نقش میانجی‌گری را داشته باشند. بین افراد مختلف قطعا اختلاف عقاید و نظر پیش می‌آید. یکی از وظایف مدیران این است که درگیری را به سمت راه حل‌های مسالمت‌آمیز هدایت کنند. استراتژی و تاکتیک‌های حل اختلاف در این شرایط کمک‌کننده است.

نکته اینجاست که هماهنگی و همکاری مرتبط با کارکنان است. اما توجه کنیم که مسئول دستیابی به این هماهنگی مدیران هستند. به همین دلیل باید بدانند چطور تنش‌ها را مدیریت کنند، مسائل را ماهرانه حل کنند، و توافق و همسویی ایجاد کنند.

 1. انعطاف‌پذیری برای مدیران

مدیران سازمان باید انعطاف‌پذیر ولی در حین حال محکم باشند. ما معمولا تصور می‌کنیم یک رئیس دو حالت دارد: یا انعطاف‌پذیر است و شفقت دارد، یا مستبد و محکم است. اما در واقع مدیر کسب‌وکار باید جایی وسط این طیف قرار بگیرد. یعنی با اعضای تیم همدلی و انعطاف‌پذیری دارد؛ از طرفی در برابر فشار حریفان، چالش‌ها، و سواستفاده‌ها محکم است و روی مواضع می‌ایستد.

 1. برنامه‌ریزی و تفکر استراتژیک

جهت و اهداف سازمان توسط مدیر سازمان انتخاب می‌شود. برای این نقش مهم است که مهارت بالایی در برنامه‌ریزی و استراتژی داشته باشد. نیروی کار معمولا روی وظایف، تسک‌ها، و نتایج فوری تمرکز دارد. اما مدیران باید روی اهداف کلان و تفکر بلند مدت کار کنند.

مدیران هم اهداف و استراتژی را تعیین می‌کنند؛ و هم برای برنامه‌ریزی و اجرای آن به تیم‌ها کمک می‌کنند. همچنین لازم است قدرت ارزیابی استراتژی را داشته باشند. تا در صورت لزوم آن‌ را تغییر دهند یا اصلاح کنند.

پیشنهاد مطالعه: مقاله راهنمای برنامه‌ریزی در سازمان

مهارت نرم مدیریت و رهبری

 1. کنترل و مدیریت احساسات

مدیریت کسب‌وکار کار آسانی نیست. در این شغل پرتنش مدیران باید بدانند که چطور آرام بمانند. وقتی مدیر بتواند شرایط و احساسات را کنترل کند، تیم هم آرام می‌ماند. مهارت کنترل احساس به شما کمک می‌کند در بحران و استرس‌های مداوم عملکرد بهتری داشته باشید.

برای تقویت این مهارت روی پردازش و شناخت احساسات کار کنید، تکنیک‌های کنترل استرس را تمرین کنید، از واکنش‌های لحظه‌ای و افراطی دوری کنید،و تلاش کنید در میان هرج و مرج مثبت و شفاف فکر کنید. این مهارت ارزشمند علاوه بر خودتان، برای تیم‌ هم مفید است.

و در آخر…

مدیر بودن فقط اسم یک جایگاه شغلی نیست؛ مجموعه مهارت‌ و توانایی‌ها هستند که یک مدیر واقعی می‌سازند. خوشبختانه مهارت‌ها ساختنی هستند و می‌توانید آن‌ها را در خودتان ایجاد کنید. فراموش نکنیم که رهبران بزرگ زاده نمی‌شوند بلکه ساخته می‌شوند.

اگر در حال حاضر کارکنان دورکار دارید توصیه می‌کنیم مقاله مدیریت دورکاری را نیز مطالعه کنید. از بین ۲۰ مهارت و ویژگی بالا کدام مورد را دارید؟ کدام مورد را می‌توانید در خودتان تقویت کنید؟ برای ما از تجربه‌هایتان در بخش کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *