نکاتی که باید برای انتخاب شریک تجاری بدانید

انتخاب شریک تجاری

راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار زمان، بودجه، و تلاش زیادی می‌خواهد. از طرفی بیزنس‌ها همیشه به موفقیت نمی‌رسند و ریسک شکست هم وجود دارد. در این شرایط شریک تجاری یک مزیت بزرگ است. این مزیت می‌تواند مالی، تخصصی، مهارت و استعداد و … باشد.

اما مساله اینجاست که اگر شریک نامناسبی انتخاب کنید، همین مزیت می‌تواند به مشکل تبدیل شود. پس حتما قبل از انتخاب شریک آگاهی و اطلاعات کاملی داشته باشید و بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این مقاله نکات کلیدی انتخاب شریک تجاری را توضیح می‌دهیم. با فزایش همراه باشید.


نقش شریک تجاری در کسب و کار چیست؟

یک نفر تمام مهارت‌ها را همزمان ندارد. زمان و توانایی هر شخص محدود است؛ به همین دلیل نمی‌توانیم از مدیر کسب‌وکار انتظار داشته باشیم تخصص و توانایی کامل، بودجه و سرمایه، شبکه و ارتباطات و… را همزمان داشته باشد. اینجاست که وجود شریک تجاری کمک‌کننده است.

در کسب‌وکار شریک، پارتنر، کوفاندر، یا هم‌بنیان‌گذار همراه شما می‌شود. او هم در پیشبرد امور بیزنس به شما کمک می‌کند و هم در سود و زیان شریک شماست.

نکته: انتخاب شریک تجاری کار ساده‌ای نیست و علاوه بر مسائل کیفی، الزامات و اصول حقوقی را هم شامل می‌شود. ما در این مقاله فقط به جنبه کیفی و اصول انتخاب شریک مناسب می‌پردازیم.

شریک شدن در بیزنس چه مزایا و معایبی دارد؟

کافی است از چند نفر درباره شراکت بپرسید. احتمالا بعضی‌ها از داشتن شریک راضی هستند و به مزیت‌ها اشاره می‌کنند. بعضی دیگر پارتنر تجاری را دردسر می‌دانند و می‌گویند خودتان به تنهایی کار کنید. حقیقت این است که تجربه شراکت با توجه به تجربه افراد، نوع کسب‌وکار و اهداف شما متفاوت است.

بهتر است قبل از هرچیزی هدفتان را از شراکت مشخص کنید. آیا در حوزه مالی نیاز به حمایت دارید؟ به تخصص و توانایی شخصی دیگر نیاز دارید؟ به اعتبار و شبکه‌سازی در صنعت نیاز دارید؟

بیایید نگاهی به مزایا و معایب شراکت در بیزنس بیاندازیم:

مزایا

 • تعهدات قانونی و حقوقی کمتر
 • راه‌اندازی ساده‌تر و سریع‌تر کسب‌وکار
 • تقسیم شدن بار سختی‌ها، ریسک‌ها و زیان‌ها
 • دستیابی به مهارت‌ها، توانایی‌ها و ارتباطات بیشتر
 • امکان مشورت، همفکری و تصمیم‌گیری بهتر
 • منابع بیشتر برای دسترسی به پول و سرمایه

معایب

 • استقلال کمتر در مدیریت و تصمیم‌گیری
 • ناامنی در امور حقوقی، احتمال خروج، استعفا یا فوت شریک
 • واگذار کردن بخشی از سهام و سود کسب‌وکار
 • احتمال اختلاف نظر، نزاع و درگیری

انتخاب شریک کسب و کار

اصول مهم برای انتخاب شریک تجاری

شریک نامناسب ممکن است برای کسب‌وکار شما اختلال ایجاد کند و حتی از عوامل شکست باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از انتخاب، حساسیت به خرج بدهید و اصول زیر را رعایت کنید.

هدفتان از شراکت را مشخص کنید

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، قدم اول مشخص کردن هدف است. برای خودتان مشخص کنید که چه هدفی دارید (مالی، تخصصی، تجربه، شبکه و…) همچنین نیازها و انتظاراتتان را بنویسید. این کار کمک می‌کند دقیقا طبق هدف و نیاز، شریک‌تان را انتخاب کنید.

از طرفی شاید در این مرحله به نتیجه برسید که اساسا نیاز به شریک ندارید، و می‌توانید نیازهای کسب‌وکار را از منابع دیگر تامین کنید.

ویژگی‌های موردنظرتان را مشخص کنید

بعد از مرحله هدف، در مورد ویژگی‌های شریک موردنظرتان فکر کنید. برای شروع این سوالات را از خودتان بپرسید: دوست دارید شریک‌تان چه اصول اخلاقی داشته باشد؟ آیا با همدیگر ارزش‌های مشترک دارید؟ نقاط قوت و ضعف شما چیست؟ شریک فرضی شما چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟ تخصص، مهارت‌ها و تجربیات او چیست؟ شبکه ارتباطی او به چه صورت است؟ منابعی که می‌تواند در اختیار کسب‌وکار بگذارد کدامند؟

از ابتدا همه چیز را شفاف کنید

شفافیت از اصول مهم در انتخاب شریک تجاری است. شما باید در این موارد موضع مشخصی داشته باشید: چیزهایی که قرار است به شریک بدهید را بیان کنید. چیزهایی که انتظار دارید از شریک دریافت کنید را بیان کنید. حوزه فعالیت کسب‌وکار، چشم‌انداز، اهداف و آینده آن را توضیح دهید. در مورد مقدار سهام، مشارکت، و تقسیم سود و زیان شفاف باشید.

در مورد امور مالی و حقوقی دقیق باشید

یکی از اختلافات رایج در هر نوع شراکت، بحث مالی و حقوقی است. به همین دلیل از همان اول کار حد و مرز دقیقی برای این مسائل مشخص کنید. پروسه تنظیم قرارداد را با یک وکیل باتجربه پیش ببرید؛ و در مورد تمام جزئیات و احتمالات به توافق قبلی برسید. از تقسیم سود و زیان، سرمایه‌گذاری و مقدار سهام، تا استراتژی‌های خروج برای آینده و…یادتان باشد هرگونه ابهام ممکن است در آینده به مشکل تبدیل شود.

انتظارات، حد و مرزها، و وظایف را مشخص کنید

در مورد نقش حرفه‌ای هر کدام‌تان در سازمان به توافق برسید. حتی می‌توانید جزئیات بیشتری مشخص کنید. مثلا برنامه‌ریزی کارها به چه صورت باشد؟ گزارش‌دهی و اطلاع‌رسانی چطور انجام شود؟ جلسات هفتگی باشد یا کوتاه و روزانه؟ تعهدات کاری و مسئولیت هر کدام از شما به چه صورت است؟

فرد مناسب را انتخاب کنید

وقتی تمام پیش‌نیازها مشخص شد باید شخص مناسب را انتخاب کنید. فراموش نکنیم که شراکت نوعی رابطه است و به اندازه روابط خانوادگی و دوستانه اهمیت دارد. به همین دلیل در کنار مسائل تخصصی، مالی، حقوقی باید به ویژگی‌ها و شخصیت طرف مقابل هم توجه کنید. در ادامه ویژگی‌های شریک مناسب را بیشتر بررسی می‌کنیم.

شراکت در بیزنس

یک شریک عالی چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر فرد موردنظر را از قبل می‌شناسید که چه عالی. اگر نه بهتر است مدتی با او در ارتباط باشید تا در مورد شخصیت و ویژگی‌هایش به شناخت برسید. وارد شدن به کار قبل از شناخت همدیگر یکی از اشتباهات مهم در شراکت است. اگر شریک شما ویژگی‌های درستی داشته باشد می‌توانید همکاری دلچسبی را تجربه کنید و سرعت رشد کسب‌وکارتان را افزایش دهید.

 1. قابل اعتماد است

اعتماد از اصول اولیه شراکت است. فرقی ندارد که طرف مقابل چقدر سرمایه و تخصص داشته باشد؛ تا زمانی که اعتماد نباشد رابطه شراکت در تهدید است. شریک شما باید به حدی مورد اعتمادتان باشد که بتوانید تصمیم‌گیری‌های مهم را به او بسپارید. یا مثلا بدانید که در غیاب‌ شما همه چیز در دستان معتمدی است.

 1. تخصص و هوش تجاری دارد

وجود یک شریک متخصص برای کسب‌وکار مزیت بزرگی است. پارتنر کاری شما قرار است حامی شما در پیشبرد کسب‌وکار باشد. به همین دلیل مهم است که مهارت و تخصص کافی در زمینه‌های مدیریت، مذاکره، مالی و… داشته باشد. تخصص و هوش تجاری فرد را ارزیابی کنید و آن را با نیاز کسب‌وکارتان تطابق دهید.

پیشنهاد مطالعه: ۲۰ مهارت مهم برای مدیران کسب‌وکار

 1. با صنعت شما آشناست

تجربه مرتبط در صنعت یک مزیت عالی به شمار می‌آید. بهتر است شریک تجاری در زمینه کسب‌وکار شما تجربه، آگاهی و ارتباطات داشته باشد. این ویژگی فرصت‌های جدیدی پیش روی بیزنس می‌گذارد. حتی شانس جذب سرمایه را بالاتر می‌برد.

پیشنهاد مطالعه: ۷ روش تامین مالی برای کسب و کارها

 1. مهارت‌های مکمل شما را دارد

در بحث شراکت، مهارت‌های مکمل یک حالت ایده‌آل است. یعنی شریک شما توانایی و تخصص متفاوتی از شما داشته باشد. در این صورت می‌توانید آن دسته از امور کسب‌وکار که خودتان در آن ماهر نیستید را به شریک‌تان بسپارید. مهارت‌هایی که کسب‌وکارتان نیاز دارد، یا ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کند را مشخص کنید. و سعی کنید دنبال شخصی بگردید که این ویژگی و مهارت‌ها را دارد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای تفویض اختیار برای مدیران

 1. ارزش‌های مشترکی با شما دارد

داشتن دیدگاه و ارزش‌های مشترک باعث هم‌افزایی می‌شود. این اشتراک کمک می‌کند تا به طور هماهنگ در جهت اهداف مشترک تلاش کنید. وقتی شریک‌تان با شما هم‌مسیر نباشد، ممکن است انرژی زیادی هدر برود و درگیر مشکلات احتمالی شوید.

 1. اعتبار مالی دارد

وجود شخصی با نفوذ، اعتبار و تمکن مالی قطعا برای کسب‌وکار مفید است. اعتبار شما یا شریک‌تان، امکان تامین مالی یا گرفتن وام‌های مختلف را فراهم می‌کند. همچنین فرصت‌های جدیدی چه از نظر مالی و چه از نظر ارتباطات در اختیار بیزنس می‌گذارد.

 1. سازگاری و روحیه همکاری دارد

شریک شما کارمندی نیست که به طور موقت در کسب‌وکار شما کار کند. این شخص قرار است طولانی مدت کنار شما باشد. پس روحیه همکاری را اصلا دست کم نگیرید. علاوه روحیه همکاری، سازگاری شخص را هم درنظر بگیرید. شما قرار است با همدیگر برای شرکت کار کنید و در موفقیت و شکست از هم حمایت کنید.

 1. نسبت به کار اشتیاق و مسئولیت‌پذیری دارد

دنبال کسی باشد که نسبت به کسب‌وکار به اندازه خود شما اشتیاق داشته باشد. اگر موفقیت کسب‌وکار برای فرد حیاتی باشد حداکثر تلاشش را برای هدف مشترک می‌گذارد. به علاوه برای توسعه بیزنس همیشه حامی و همراه شما خواهد بود.

و در آخر…

توصیه نهایی ما این است که برای انتخاب شریک کسب‌وکار حتما زمان کافی بگذارید. این تصمیم مهم روی تمام جوانب بیزنس شما تاثیر مستقیم می‌گذارد، پس حتما تامل و دقت زیادی به خرج دهید. اگر در زمینه شراکت به مشاوره نیاز دارید کافی است فرم درخواست مشاوره در فزایش را پر کنید. همچنین اگر تجربه‌ای در این موضوع دارید در بخش کامنت برای ما و خوانندگان بلاگ فزایش بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *