تفاوت مشاور، منتور و کوچ در کسب و کار

تفاوت مشاور، منتور، کوچ

اگر صاحب کسب‌وکار هستید مدام باید به فکر حل چالش‌ها یا توسعه بیزنس‌تان باشید. در این راه مشاور، منتور و کوچ می‌توانند کمکتان کنند تا تصمیمات درستی بگیرید. خب حالا در هر شرایط از کدام یکی‌شان کمک بگیریم؟ تفاوت مشاور، منتور و کوچ در چیست؟ و  در این مقاله از فزایش یک بار برای همیشه فرق مشاوره، منتورینگ و کوچینگ را یاد می‌گیریم. همراه ما باشید.

تعریف مشاور، منتور، کوچ

برای اینکه تفاوت مشاور، منتور و کوچ را بهتر درک کنیم، اول تعریف استانداری از هر کدام داشته باشیم. در ادامه راجع به ویژگی هر کدام صحبت می‌کنیم تا ببینیم در هر شرایط کدام یکی بیشتر به دردمان می‌خورد.

با اینکه ابزار، تکنیک و ویژگی مشاور، منتور، کوچ تفاوت دارد. اما هر سه هدف هدف مشابهی دارند. این افراد به مخاطب‌شان کمک می‌کنند تا مشکلات و چالش‌ها را حل کند و به توسعه فردی یا پیشرفت کسب‌وکار برسد.

 1. مشاور کسب و کار

یک مشاور کسب‌وکار در حوزه‌ خاصی از صنعت تخصص دارد. (مثلا تخصص مارکتینگ، منابع انسانی، مالی، تکنولوژی، محصول، توسعه بیزنس و…) حالا این شخص می‌آید و توصیه و پیشنهاداتی را به کسب‌وکار ارائه می‌دهد.

مشاوران قبل از اینکه توصیه‌ای بدهند، گذشته بیزنس و عملکرد فعلی را به دقت تحلیل می‌کنند. در ادامه بهترین راه حل را در غالب مشاوره ارائه می‌دهند. نکته اینجاست که مشاور فقط به شما راهکار می‌دهد اما در اجرای آن وارد نمی‌شود.

مشاور کسب‌وکار چه کمکی به بیزنس شما می‌کند؟

شما به عنوان صاحب کسب‌وکار می‌توانید از تخصص مشاور استفاده کنید تا برای حل مشکلات سازمان به راهکار برسید. مشاوران تجربه و تخصصی دارند که ممکن است در تیم شما وجود نداشته باشد. آن‌ها مسائل را از بیرون سازمان رصد می‌کنند و با آگاهی از نقاط ضعف و قدرت بهترین راهکار را ارائه می‌دهند.

چکیده: مشاور تخصص دارد، وضعیت کسب‌وکار شما را آنالیز می‌کند، برای مسائل شما راه‌حل ارائه می‌دهد.

 

 1. منتور کسب و کار

منتورها معمولا از رهبران، مدیران و کارآفرینان هستند. این افراد تجربه عمیقی دارند و قبلا مسیر راه‌اندازی و توسعه دادن کسب‌وکار را طی کرده‌اند. منتور معمولا با بنیان‌گذار، مدیرعامل یا مدیر ارشد کار می‌کند. چون چالش‌هایی که این مدیران دارند را از قبل گذرانده، و می‌تواند تجربیاتش را به آن‌ها انتقال بدهد. در واقع این نقش بر خلاف مشاور، برای حل کردن یک مشخص خاص نیامده. او می‌آید که در کنار مدیریت بایستد و سازمان را به سمت موفقیت هدایت کند.

تعریف منتور از دیکشنری کمبریج

According to the Cambridge dictionary, a mentor is a person with: Experience in a job that supports and advises someone with less experience to help them develop in their work

منتور در کارش تجربه بالایی دارد. او کسی که تجربه کمتری دارد را راهنمایی و پشتیبانی می‌کند تا شخص بتواند کسب‌وکارش را توسعه بدهد.

چکیده: منتور تجربه دارد، تجربیاتش را به رهبران و مدیران انتقال می‌دهد، سازمان را به سمت موفقیت هدایت می‌کند.

 

 1. کوچ کسب و کار

کوچ نمی‌آید به شما راهکار حل مشکل بدهد و برود. او در طول یک فرآیند همراه شماست و کمکتان می‌کند تا با پتانسیل‌های شخصی و تیمی به بهترین نتیجه برسد. در واقع کوچینگ ماهی دستتان نمی‌دهد بلکه ماهیگیری یادتان می‌دهد. او در طول مسیر برای کشف، مشاوره و پشتیبانی در کنار شماست. کوچ‌ها الهام‌بخش شما هستند و کمک‌تان می‌کنند تا با چیزهایی که دارید به جواب و راه‌حل برسید. در واقع هدف اصلی کوچینگ این است که الگوهای رفتاری و رویکرد شما را پیدا کند، بهبود بدهد، تا نهایتا به اهداف تجاری خود برسید.

کوچینگ چه کمکی به بیزنس شما می‌کند؟

کوچ چیزهایی را می‌بیند که شما و تیم‌تان نمی‌بینید؛ و با پرسیدن سوالات درست سعی می‌کند شما را متوجه این موارد کند. مثلا شاید روی استراتژی و رویکرد اشتباهی گیر کرده باشید، یا شاید متوجه پتانسیل خاصی از کسب‌وکارتان نشده باشید. شاید هم موانع و الگوی اشتباهی در کارتان باشد که شما را به نتیجه نمی‌رساند، کوچ کمک می‌کند متوجه این موارد بشوید. بعد از رسیدن به آگاهی، می‌توانید با بهبود این موارد به اهداف کسب‌وکارتان برسید.

چکیده: کوچ یک همراه صمیمی است که در طول مسیر کنار شماست. شما را متوجه پتانسیل‌ها، موانع، الگوهای رفتاری و رویکردتان می‌کند. با بهبود این موراد می‌توانید به اهداف تجاری برسید.

 

زنگ تفریح! فعالیت کوهنوری را مجسم کنید

یک تشبیه معروف از موضوع ما “کوهنوردی” است. تصور کنید هدف کسب‌وکارتان صعود به کوه است و قرار است به همراه تیم‌تان این هدف را محقق کنید. در این صورت:

تفاوت مشاوره منتورینگ و کوچینگ

مشاور: کسی است که در پایین کوه قرار دارد. معمولا این شخص تجربه صعود به بالای آن کوه را نداشته است. اما تخصص بالایی دارد و می‌تواند برای رفع موانع و هموار کردن مسیر به شما راهکار بدهد.

منتور: این شخص بالای کوه ایستاده است. او تجربه بالایی دارد و قبلا به این قله صعود کرده است. از پیچ و خم‌ و چالش‌های مسیر آگاه است و می‌تواند این تجربه را به شما انتقال بدهد.

کوچ: در طول مسیر همراه شما است. او مانند یک دوست معتمد در کنارتان است و کمک می‌کند تا با توانایی‌های درونی خودتان و تیم‌تان به بالای کوه برسید.

 

تفاوت مشاوره، منتورینگ و کوچینک

 • مشاوره روی راه‌حل تمرکز دارد. این پروسه معمولا کوتاه مدت و پروژه محور است. مشاور درگیر اجرا نمی‌شود و فقط راهکار و برنامه را به شما ارائه می‌دهد. در واقع مشاوره یک کمک تخصصی است که از بیرون سازمانتان می‌گیرید.
 • منتورینگ طولانی مدت است. او قبلا راه را طی کرده و دانش و تجربه خود را در اختیار شما قرار می‌دهد. در منتورینگ رابطه عمیق‌تر است. این شخص نقشه راه موفقیت را برایتان ترسیم می‌کند و شما را در مسیر درست هدایت می‌کند.
 • کوچینگ کمکتان می‌کند تا جواب سوالاتتان را از درون خودتان پیدا کنید. او شاید تجربه رسیدن به انتهای مسیر را نداشته باشد، اما با مهارت‌های کوچینگ کمکتان می‌کند تا مسیر و ابزار درست را کشف کنید. در واقع کوچ مثل یک مربی در طول مسیر همراه شماست. او با پرسیدن سوالات مناسب، شما را متوجه موانع درونی، پتانسیل‌ها، الگو و رویکردتان می‌کند.

در این ماتریس تفاوت‌ها را یکجا ببینید

بالاتر تفاوت بین سه نقش را بیان کردیم. حالا به کمک این جدول می‌خواهیم مفهومی‌تر به قضیه نگاه کنیم. طبق دسته‌بندی زیر، مشاور، منتور و کوچ در سه مورد تمرکز، نوع رابطه و فرآیند با هم تفاوت دارند.

تفاوت مشاور، منتور، کوچ

در هر شرایطی از کدام کمک بگیریم؟

وقتی در کسب‌وکارتان به چالش می‌خورید اول از همه سراغ چه کسی می‌روید؟ یک دوست قدیمی؟ همکلاسی دوران دانشجویی؟ یا یکی از اعضای خانواده؟

هیچکدام! در این شرایط شما به کمک حرفه‌ای مشاور، منتور و کوچ نیاز دارید. بنابراین اگر مدیر یا کارآفرین هستید مهم است که بتوانید به درستی از این اشخاص کمک بگیرید. آن‌ها با تجربه و تخصص خودشان باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما می‌شوند. از راهنمای زیر استفاده کنید تا در موقعیت‌های مختلف از خدمات مشاوره، منتورینگ و کوچینگ به بهترین شکل کمک بگیرید:

از مشاور کمک بگیرید وقتی:

 • تخصصی که لازمش دارید در تیم وجود ندارد.
 • در حال حاضر نیاز به توانمندسازی تیم ندارید.
 • فرصت یا منابع کافی برای حل مساله را ندارید.
 • نیاز دارید شخصی از بیرون سازمان نگاه بی‌طرفانه‌ای به شرایط داشته باشد.
 • برای مشکل و مانع خاصی به راهکار و برنامه نیاز دارید.
 • برای بهبود یا توسعه حوزه‌های سازمان به کمک نیاز دارید.

از منتور کمک بگیرید وقتی:

 • تجربه کافی ندارید یا تازه‌کار هستید.
 • نگاه به آینده دارید و به دنبال رشد و توسعه هستید.
 • فرصت، بینش یا مهارت کافی برای حل مسائل ندارید.
 • می‌خواهید از موانع و چالش‌های مسیر آگاه شوید.

از کوچ کمک بگیرید وقتی:

 • نتایج در حد انتظار شما نیستند.
 • می‌خواهید خودتان یا تیم‌تان توانمندتر شود.
 • دنبال آموزش، یادگیری مهارت و قدرت حل مساله در سازمان هستید.
 • در رویکرد و الگوهای سازمان دنبال پیدا کردن ریشه مشکلات هستید.
 • مشکل بحرانی در سازمان وجود ندارد و بیشتر به یک مربی برای مسیر نیاز دارید.

 

به خدمات مشاوره، منتورینگ و کوچینگ نیاز دارید؟

فزایش یک کلینیک تخصصی برای کسب‌وکار است! تیم ما از افراد خبره استارتاپ‌های کشور هستند که خودشان بارها مسیر موفقیت را گذرانده‌اند. اگر برای حوزه‌های سازمانی به مشاوره نیاز دارید، یا برای توسعه و رشد مقیاس‌پذیر به دنبال منتور اسکیل آپ هستید، می‌توانید فرم درخواست مشاوره را پر کنید. ما برای موفقیت در مسیر کسب‌وکار همراه شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *