۷ روش تامین مالی برای کسب و کارها + نکات کاربردی

روش تامین مالی استارتاپ و کسب و کار

با آقای هاشمی آشنا شوید. آقای هاشمی یک ایده عالی برای راه‌اندازی استارتاپ دارد. او مدت‌ها است که به پلتفرم معاینه آنلاین و کنترل سلامت فکر می‌کند. اما ایده که آب و نان نمی‌شود! آقای هاشمی باید بتواند کسب‌وکار خود را حول این ایده راه بیاندازد. یعنی باید:

روش تامین مالی

 • استراتژی و بیزنس پلن و روش تامین مالی داشته باشد
 • نیرو استخدام کند
 • فضای کار اجاره کند
 • تولید محصول و بازاریابی را شروع کند
 • و در ادامه به فکر توسعه و اسکیل آپ باشد

همه این‌ها به پول نیاز دارد! هر چه تامین مالی بهتر انجام شود، او می‌تواند کسب‌وکار را بیشتر و سریع‌تر توسعه بدهد. خب حالا تامین مالی و جذب سرمایه را چطور انجام دهد؟

در این مقاله قرار است یک بار برای همیشه همه چیز درباره روش تامین مالی کسب‌وکار را یاد بگیریم. اول تمام راه‌های تامین مالی برای استارتاپ را معرفی می‌کنیم. در ادامه یاد می‌گیریم که استارتاپ در هر مرحله به چه نوع تامین مالی نیاز دارد. و در نهایت اصول و راهکارهایی برای موفقیت در جذب سرمایه را توضیح می‌دهیم.

 

چرا باید حتما به فکر تامین مالی باشیم؟

برای کارآفرین‌ها کسب‌وکار مثل فرزندشان عزیز است! طبیعتا کسی تمایل ندارد ایده یا کسب‌وکار خودش را به ازای پول با یک سرمایه‌گذار شریک شود. اما بیایید همین اول کار روی لزوم تامین مالی به توافق برسیم.

برادران محمدی دیجی کالا را در نظر بگیرید که ابتدا ۱۰۰% مالکیت ایده تجاری‌ خودشان را داشتند. این روزها شاید سهام آن‌ها کمتر باشد اما ارزش دیجی کالا خیلی فراتر از یک ایده تجاری است. به نظر شما داشتن سهام کمتر از بزرگترین فروشگاه آنلاین کشور بیشتر می‌ارزد؟ یا داشتن سهم کامل از یک ایده؟

معمولا دو یا سه راند تامین مالی برای استارتاپ‌ها کاملا طبیعی است. برای یک کارآفرین ترس از جذب سرمایه فقط جلوی رشد کسب‌وکار او را می‌گیرد. پس خیلی رک و شفاف: ایده را با خودمان به گور نبریم!

 

معرفی ۷ روش تامین مالی برای کسب‌وکار

در این مقاله منظور از تامین مالی، تامین هزینه‌های لازم برای فعالیت کسب‌وکار است. معمولا استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در دو مرحله نیاز به جذب سرمایه دارند. اول برای راه‌اندازی و شروع فعالیت، و در ادامه برای توسعه و اسکیل آپ. (درباره اسکیل آپ در مقاله قبلی بخوانید)

فارغ از اینکه در کدام مرحله باشید انواع گزینه‌های تامین مالی پیش روی شماست. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و باید طبق شرایط کسب‌وکار، چرخه عمر، نیازها، صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید و… انتخاب شوند. در این بخش ۷ روش اصلی و رایج تامین مالی استارتاپ‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

 1. سرمایه گذاری شخصی (Personal investment/Bootstrap)

وقتی کسب‌وکارتان را شروع می‌کنید، اولین سرمایه‌گذار باید خودتان باشید. این سرمایه می‌تواند پس‌انداز شما باشد، یا از فروش دارایی‌ها به دست بیاید. حتی گاهی می‌توانید شغل فعلی‌تان را نگه دارید و درآمد آن را صرف راه‌اندازی استارتاپ کنید.

مزایا و معایب: سرمایه‌گذاری شخصی در مرحله شروع ضروری است. با این کار هم می‌توانید مراحل اولیه و راه‌اندازی را پیش ببرید، هم به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهید که برای هدف‌تان مصمم هستید، برنامه دارید و حاضر هستید برای این ایده ریسک کنید. در مورد معایب هم اینکه، سرمایه شخصی معمولا کافی نیست و سرعت رشد شما را پایین نگه می‌دارد. پس بهتر است برای جذب سرمایه خارجی برنامه‌ریزی کنید.

 

 1. خانواده و دوستان (Patient capital)

سرمایه موردنیاز را می‌توانید از همسر، والدین، خانواده و دوستان قرض بگیرید. این روش تامین مالی ساده و سریع است و فرآیند اداری و حقوقی چندانی ندارد. اگر اطرافتان کسی را دارید که سرمایه در اختیار دارد، ایده و طرح کسب‌وکار را برای او توضیح دهید و درخواست کمک مالی کنید.

pros and cons مزایا و معایب: در اکثر مواقع سرمایه خانواده و دوستان به صورت قرض است و نیازی نیست در مدیریت و سهام کسب‌وکار با آن‌ها شریک شوید. در نتیجه می‌توانید با خیال راحت روی برنامه خودتان تمرکز کنید. اما باید در نظر بگیرید که وارد کردن آشنایان در بیزنس کمی چالش‌برانگیز است و در صورت شکست بار روانی برای شما خواهد داشت. همچنین این گزینه برای همه در دسترس نیست و کم پیش می‌آید که در بین اطرافیان سرمایه بزرگی وجود داشته باشد.

 

 1. سرمایه‌گذاران فرشته (Angel Investors)

در اصطلاح تامین مالی، فرشته‌ها سرمایه‌گذاران شخصی هستند که به طور انفرادی روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. فرشته می‌تواند یک مدیر اجرایی بازنشسته، یک فرد پولدار در صنعت، یا از افراد توانمند اطراف شما باشد. این سرمایه‌گذاران معمولا تمایل دارند در مراحل اولیه کسب‌وکار وارد بشوند. در سطح جهانی هم همینطور است و فرشته‌ها بیشتر در کسب‌وکارهای نوپا دیده می‌شوند (میانگین با سرمایه‌گذاری ۲۵هزار تا ۱۰۰هزار دلار). در حالی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری معمولا با کسب‌وکارهای بزرگ‌تر و مبالغ بالاتر (۱ میلیون دلار و بیشتر) کار می‌کنند.

ممکن است بپرسید سرمایه‌گذار فرشته چرا سرمایه خودش را در اختیار استارتاپ‌ها می‌گذارد؟ جواب سود بیشتر است. خیلی از مواقع سود بلند مدتی که از موفقیت استارتاپ ایجاد می‌شود، بیشتر از سود سرمایه‌گذاری‌های سنتی مثل خرید طلا و زمین است. پس طبیعتا سرمایه‌گذار فرشته به هدف سود وارد کسب‌وکار می‌شود و باید بخشی از سهام شرکت را به او اختصاص بدهید. معمولا این افراد در هیئت مدیره هم وارد می‌شوند و علاوه بر تامین مالی در بحث‌های بیزنس شما را راهنمایی می‌کنند.

pros and cons مزایا و معایب: در فاز اولیه کسب‌وکار که شاید شرکت‌های حرفه‌ای سرمایه‌گذاری حاضر به تامین مالی شما نشوند می‌توانید روی سرمایه‌گذاران فرشته حساب کنید. اما همان‌طور که گفتیم باید در مقابل بخشی از سهام را واگذار کنید. 

یادداشت سردبیر: دسترسی به سرمایه‌گذاران فرشته کمی سخت است. در واقع آن‌ها شما را پیدا نمی‌کنند، شما هستید که باید دنبالشان بگردید! برای شروع می‌توانید در گوگل جستجو کنید و به سایت‌هایی که سرمایه‌گذار و کارآفرین را به هم وصل می‌کنند سر بزنید. یک راه دیگر پرس‌وجو از شتاب‌دهنده‌ها است. و در نهایت اگر اطرافتان شخص توانمندی می‌شناسید که پول نقد بالایی دارد، سراغ او بروید و ایده‌تان را توضیح بدهید. شاید بتوانید همین شخص را قانع کنید و از اون یک فرشته بسازید.

پیشنهاد: اگر دنبال این نوع خدمات هستید می‌توانید به مشاوره جذب سرمایه فزایش مراجعه کنید.

 

 

 1. مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها (Incubators & accelerators)

شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد به کارآفرینان برای ساختن یک کسب‌وکار موفق کمک می‌کنند. این کمک فقط مالی نیست و خدمات مشاوره، فضای کار و تجهیزات، شبکه‌سازی و … را هم شامل می‌شود. در واقع داستان کلی این است: شما با ایده استارتاپ وارد شرکت شتابدهنده می‌شوید، خدمات متنوعی برای موفقیت کسب‌وکارتان دریافت می‌کنید، و در ازای آن بخشی از سهام‌تان را به شتاب‌دهنده واگذار می‌کنید.

خیلی از ایده‌های موفق توان مالی، شبکه، امکانات یا دانش لازم برای راه‌اندازی را ندارند. شتاب‌دهنده تعدادی از این ایده‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و خدمات لازم را به استارتاپ نوپا ارائه می‌کند. بعد از پایان این دوره (مثلا ۳ الی ۶ ماه) استارتاپ از شتاب‌دهنده خارج می‌شود و حالا قدرت لازم را برای رقابت در بازار و جذب سرمایه حرفه‌ای به دست آورده است.

pros and cons مزایا و معایب: برنامه شتاب‌دهی از مرحله بذری استارتاپ شروع می‌شود و با شبکه ارتباطی قوی فرصت‌های جذابی را پیش روی شما می‌گذارد؛ حتی شاید به سرمایه‌گذار برای دور بعدی معرفی شوید. مزیت دیگر دسترسی به انواع مشاور و منتور است که می‌توانند در مدل کسب‌وکار، ارزش پیشنهادی، مباحث مالی، استراتژی، تیم و… به شما کمک کنند. در مورد معایب هم باید اشاره کنیم که شاید بخشی از برنامه شتابدهی همسو با هدف و برنامه شما نباشد. از طرفی در این روش هم بحث واگذاری سهام و مسائل مرتبط آن وجود دارد.

 

 1. سرمایه‌ گذاران خطر پذیر (Venture Capitalists / VC )

احتمالا کم و بیش با شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر آشنا باشید یا اسم سرمایه‌گذاری جسورانه و VC به گوش‌تان خورده باشد. این شرکت‌ها گروهی از سرمایه‌گذاران هستند که روی استارتاپ‌هایی با پتانسیل رشد سرمایه‌گذاری می‌کنند. در سطح جهانی هم این روش مالی بسیار رایج است؛ در سال‌های اخیر خیلی از شرکت‌های موفق مثل اینتل، مایکروسافت، آمازون، فیسبوک، اپل، گوگل و…در مرحله‌ای از رشدشان از طریق سرمایه‌گذاران خطرپذیر تامین مالی کردند.

این نوع سرمایه‌گذاران در ازای تامین مالی سهام‌دار شرکت شما می‌شوند. نکته‌ای که باید بدانیم این است که VC در مراحل اولیه و بذری کسب‌وکار وارد نمی‌شود. ورود سرمایه‌گذاران خطرپذیر معمولا از سری A است که در ادامه درباره این مرحله می‌خوانیم. پس قبل از مراجعه به VC باید روی مدل کسب‌وکار، تولید محصول اولیه، پایگاه مشتری و جریان درآمدی رسیده باشید.

pros and cons مزایا و معایب: علاوه بر تامین سرمایه، تیم باتجربه VC در مدیریت و نظارت کسب‌وکار همراه شماست. در واقع این شرکت‌ها علاوه بر سرمایه، تجربه و امکانات خودشان را در اختیار شما می‌گذارند. یک مزیت اساسی در این روش تقسیم ریسک است. سرمایه‌گذار خطرپذیر در بازه طولانی مدت همراه شماست و برای موفقیت بیزنس مشارکت فعال دارد. بنابراین مزایای موفقیت و ریسک شکست متوجه هر دوی شماست. از نظر معایب باید بدانید این روش تامین مالی قطعی نیست. این احتمال کاملا وجود دارد که طرح شما از نظر VC پذیرفته نشود. بنابراین شاید مجبور باشید در یک بازه ۳ تا ۶ ماهه با چندین شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر مذاکره کنید. (بهتر است برای این دوره مقداری نقدینگی کنار بگذارید تا به مشکل نخورید)

یادداشت سردبیر: حواسمان باشد که تامین مالی از طریق VC برای همه کارآفرینان عملی نیست. چون شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر معمولا به دنبال استارتاپ‌های تکنولوژی محور هستند. (به دلیل پتانسیل رشد بالایی که این نوع کسب‌وکارها دارند)

 

 1. وام بانکی (Bank loans)

وام بانکی را همه ما بلدیم! در تامین مالی استارتاپ هم این روش مرسوم و قدیمی قابل استفاده است؛ مخصوصا برای استارتاپ‌های نوپا و متوسط که در اولین سال فعالیتشان هستند. مسئله مهم اینجاست که برای بانک ایده شما هیچ اهمیتی ندارد! بلکه باید روی اعتبار کسب‌وکار، بیزنس پلن و گردش‌های مالی کار کنید. قبل از مراجعه به بانک در مورد مزایا، خدمات، درصد سود بازپرداخت و… حسابی تحقیق کنید. معمولا بانک‌ها و موسسات مختلف پیشنهادهای متفاوتی برای کارآفرین‌ها دارند؛ سپس با توجه به نیازهای کسب‌وکارتان به سراغ بهترین گزینه‌ها بروید.

pros and cons مزایا و معایب: با گرفتن وام همچنان مالکیت و سهام شرکت برای خودتان است. شما می‌توانید با تزریق سرمایه بحران مالی را حل کنید و با تصمیمات و برنامه‌های خودتان پیش بروید. پس اگر در آینده سودی هم حاصل شد متعلق به خودتان است. اما همین ویژگی معایب هم دارد؛ بانک در سود و زیان با شما شریک نیست. بنابراین حتی اگر استارتاپ شما شکست خورد ربطی به بانک ندارد و ملزم به بازپرداخت وام هستید. از طرفی اکثر بانک‌ها برای اعطای وام از شما وثیقه‌ای با ارزش بالا می‌خواهند. ممکن است تمام کارآفرین‌ها توانایی تهیه این وثیقه را نداشته باشند.

 

 1. سایر روش‌های تامین مالی کسب‌وکار

خب، تا اینجا ۶ روش رایج تامین مالی را بررسی کردیم که برای اکثر کسب‌وکارها قابل استفاده هستند. اما جذب سرمایه فقط محدود به این موارد نیست و راه‌های مختلفی دارد. در این قسمت چند روش دیگر را هم معرفی می‌کنیم. ممکن است با توجه به شرایط خاص کسب‌وکارتان بتوانید این روش‌ها را هم مدنظر داشته باشید:

جریان نقدی کسب‌وکار: اگر در شرایطی هستید که جریان درآمدی ثابت دارید، دو راه برای تامین مالی پیش روی شماست. می‌توانید با تامین کنندگان برای تسویه زمان‌دار توافق کنید. و می‌توانید محصولات و خدماتتان را پیش فروش کنید.

تامین مالی جمعی: حتما تا به حال در شبکه‌های اجتماعی کمپین کمک به بیماران خاص را دیده‌اید. سازوکار این روش طوری است که مبالغ کم از تعداد افراد زیاد تامین می‌شود. روش تامین مالی جمعی یا crowdfunding به همین شیوه عمل می‌کند. شما می‌توانید ایده خود را مطرح کنید و به جای یک سرمایه‌گذار کلان، چندین سرمایه‌گذار کوچک در پروژه شما شرکت کنند؛ و سود نیز بین همین تعداد تقسیم شود. در ایران تامین مالی جمعی چندان رایج و در دسترس نیست. اما به تازگی بسترهای آنلاین و صندوق‌های نوآوری و شکوفایی در این زمینه فعالیت می‌کنند.

حمایت‌های دولتی: اگر در صنعت شما سوبسید و کمک‌های دولتی قابل استفاده است از آن غافل نشوید. تعدادی از سازمان‌های دولتی، نهادها و صندوق‌ها، تسهیلاتی برای کارآفرینان در نظر گرفته‌اند. با مراجعه به پارک‌های علم و فناوری، دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری، صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق مالی توسعه تکنولوژی و … می‌توانید در مورد طرح‌ها و تسهیلات مختلف اطلاعات کسب کنید.

 

تامین مالی مبتنی بر سهام بهتر است یا مبتنی بر بدهی؟

خوب است برای جمع‌بندی بحث روش‌های تامین مالی روی منشا تامین سهام هم فکر کنیم. بین روش‌هایی که معرفی کردیم تعدادی از آن‌ها مبتنی بر بدهی بودند. مثلا وام بانکی یا قرض گرفتن از خانواده. در این مدل شما می‌توانید بحران مالی را حل کنید و از طرفی مدیریت و سهام شرکت را با کسی سهیم نشوید.

اما تعدادی از روش‌های جذب سرمایه مبتنی بر سهام هستند و شما در ازای پول بخشی از سهام‌تان را واگذار می‌کنید. مثل روش سرمایه‌گذار فرشته یا VC. درست است که مجبور هستید سهام، سود و موفقیت خودتان را شریک شوید؛ اما توجه کنید که ریسک و احتمال شکست را هم شریک خواهید شد. از طرفی می‌توانید از کمک‌ها و شبکه ارتباطی سرمایه‌گذار برای رشد بیشتر کسب‌وکارتان استفاده کنید.

حالا انتخاب با شماست که کدام مدل تامین مالی برای شرایط کسب‌وکارتان بهتر است.

روش تامین مالی استارتاپ

 

مراحل مختلف تامین مالی در استارتاپ

تا اینجا درباره انواع روش‌های تامین مالی یاد گرفتیم. حالا از کجا بدانیم در هر مرحله از کسب‌وکار سراغ کدام روش برویم؟ در ادامه با مراحل مختلف تامین مالی در چرخه عمر استارتاپ آشنا می‌شویم:

 

تامین مالی مرحله پیش بذری (The pre-seed funding stage)

پیش بذری اولین سطح تامین مالی استارتاپ است. در این مرحله ارزش خاصی برای عرضه وجود ندارد و صرفا یک ایده با پتانسیل تجاری‌سازی دارید. طول دوره پیش بذری انقدر کوتاه است که اغلب به عنوان سطح تامین مالی مجزا در نظر گرفته نمی‌شود. طبیعتا هیچ سرمایه‌گذاری تمایل ندارد روی یک ایده خالی هزینه کند! (مگر اینکه واقعا ایده منحصربه‌فردی داشته باشید که بتواند نظر سرمایه‌گذار را جلب کند) پس بهتر است در این مرحله سراغ پس‌انداز شخصی بروید یا به فکر تامین سرمایه از خانواده و دوستان باشید.

پیش بذری بهترین فرصت برای تکمیل بیزنس مدل شماست. در این مرحله می‌توانید روی استراتژی و برنامه‌هایی که برای کسب‌وکارتان دارید کار کنید. همچنین اگر امور اداری، ثبتی و حقوقی دارید این مرحله بهترین فرصت انجام آن‌هاست (هیچ سرمایه‌گذاری دلش نمی‌خواهد روی بیزنسی که مشکل حقوقی دارد سرمایه‌گذاری کند.) با بودجه‌ی مرحله پیش‌بذری روی تولید و توزیع محصول و خدمات کار کنید، چشم‌انداز آینده کسب‌وکارتان را خلق کنید و فاز تحقیق و توسعه را کامل کنید.

سرمایه‌گذاران بالقوه مرحله پیش بذری:

 • تامین مالی شخصی
 • دوستان و خانواده

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۵۰ هزار دلار

*این ارقام مربوط به دیتای جهانی است و با توجه به شرایط متفاوت کشور ما تخمین‌ قابل استنادی نیست.

روش تامین مالی استارتاپ

تامین مالی مرحله کشت ایده (Seed funding stage)

به مرحله سرمایه‌گذاری بذری رسیدیم و در اولین سطح رسمی تامین مالی استارتاپ قرار داریم. وقتش رسیده دانه و ایده را در زمین بکاریم! در این سطح استارتاپ برای عرضه محصول اولیه و استخدام نیروهای اصلی به بودجه نیاز دارد. در همین مرحله باید کم کم فعالیت‌های مارکتینگ برای گرفتن اولین تراکنش‌ها آغاز شود. بخشی دیگر از بودجه هم ممکن است صرف تحقیق و توسعه برای تطبیق محصول با بازار بشود.

خلاصه که در این مرحله برای راه‌اندازی موفق استارتاپ به بودجه نیاز دارید. برای تامین مالی در مرحله بذری چند راه وجود دارد. می‌توانید همانند مراحل قبل روی سرمایه شخصی و قرض گرفتن از دوستان و خانواده حساب کنید. یا سراغ سرمایه‌گذاران فرشته  و شتاب‌دهنده‌ها بروید. تامین مالی جمعی هم در این سطح امکان‌پذیر است.

سرمایه‌گذاران بالقوه مرحله پیش بذری:

 • تامین مالی شخصی
 • دوستان و خانواده
 • سرمایه‌گذاران فرشته
 • شتاب‌دهنده‌ها
 • تامین مالی جمعی

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۳ تا ۶ میلیون دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۳ میلیون دلار

 

تامین مالی سری A (Series A funding stage)

سری A اولین سطح تامین مالی است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر وارد می‌‎شوند. تا اینجای کار استارتاپ باید به محصول تولید شده، مشتری و جریان ثابت درآمدی رسیده باشد. حالا وقت آن رسیده که استارتاپ سرمایه سری A را جذب کند و به توسعه محصول، گرفتن سهم از بازار و اسکیل بپردازد. در این مرحله ضروری است که به مدل درآمدی و توسعه محصول فکر کنید. گاهی اوقات ایده و مشتری وجود دارد، اما صاحبان کسب‌وکار نمی‌دانند چطور از این شرایط به درآمدزایی و سود بالا برسند. پس حتما روی استراتژی و برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت کار کنید.

یادداشت سردبیر: ما از مراحل بذری و پیش‌بذری گذشتیم و  اینجا دیگر فقط ایده مطرح نیست. برای جلب نظر سرمایه‌گذار باید روی راهبرد تجاری کار کنید و با استراتژی دقیق و مستحکم به مذاکره بروید.

اگر در این سطح هستید پس وقت جذب سرمایه و مذاکره با سرمایه‌گذار رسیده است. هرچه سریع‌تر ارتباط با سرمایه‌گذاران فرشته و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را شروع کنید. یک قانون جهانی در این زمینه قانون ۳۰-۱۰-۲ است. یعنی برای اینکه نتیجه بگیرید باید ۳۰ سرمایه‌گذار پیدا کنید که احتمال می‌دهید به سرمایه‌گذاری در زمینه شما علاقمند هستند. بعد از بررسی‌های اولیه، ممکن است یک سوم یعنی ۱۰ سرمایه‌گذار به تامین مالی تمایل نشان دهند. و از این تعداد نهایتا ۲ مورد واقعا سرمایه در اختیارتان می‌گذارند.   

سرمایه‌گذاران بالقوه سری A:

 • سرمایه‌گذاران فرشته
 • شتاب‌دهنده‌ها
 • سرمایه‌گذاران خطرپذیر

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۱۰ تا ۳۰ میلیون دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۱۵ میلیون دلار

 

تامین مالی سری B (Series B funding stage)

در این سطح تمام مراحل قبلی را پشت سر گذاشته‌اید و احتمالا به یک اسکیل آپ تبدیل شده‌اید. حالا  در صنعت خودتان از بازیگران اصلی هستید و می‌توانید برای رقابت و توسعه، تامین مالی سری B را انجام دهید. در سری B ورق به سمت شما برگشته و سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای تامین مالی نشان می‌دهند. به علاوه که سرمایه‌گذارانی که در این سطح وارد می‌شوند کاملا حرفه‌ای و تخصصی کار می‌کنند.

با تامین مالی در این مرحله می‌توانید سهم بیشتری از بازار را بگیرید. اندازه سازمان و تیم‌های عملیاتی و تخصصی را بزرگ کنید. و به ارائه محصول و خدمات جدید در بازارهای جدید بپردازید.

سرمایه‌گذاران بالقوه سری B:

 • سرمایه‌گذاران خطرپذیر

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۳۰ میلیون دلار

 

تامین مالی سری C (Series C funding stage)

ممکن است تعداد کمی از استارتاپ‌ها به فکر تامین مالی در سطوح بالاتر بیافتند. این نوع از استارتاپ‌ها همین الان هم موفق هستند و به رشد بالایی رسیده‌اند؛ و حالا با جذب سرمایه سری C می‌خواهند محصولات جدید در بازارهای جدید ارائه کنند. هدف بعدی ممکن است تحت تملک درآوردن استارتاپ‌های دیگر در صنایع مشابه آن‌ها باشد. همچنین ممکن است قصد گسترش کسب‌وکار را در سطح جهانی داشته باشند.

در این سطح سرمایه‌گذاران کاملا مشتاق به تامین مالی هستند. چون ریسک کم شده، کسب‌وکار به مقیاس‌پذیری رسیده و سود حاصل از سرمایه بسیار بالا است. توجه کنیم که برای جذب سرمایه سری C شرایط خاصی لازم است. شما باید کاملا به تثبیت رسیده باشید، پایگاه قوی از مشتریان داشته باشید، جریان سودآوری پایداری داشته باشید و شاخص‌ها در حال رشد باشند. در این صورت می‌توانید با Fundraising به توسعه بازار بپردازید و سودآوری را به بیشترین حد ممکن برسانید.

سرمایه‌گذاران بالقوه سری C:

 • سرمایه‌گذاران خطرپذیر سطح نهایی
 • شرکت‌های دارای سهامی خصوصی
 • صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge fund)

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۵۰ میلیون دلار

 

تامین مالی سری D و بالاتر (Series D funding stage and beyond)

سازمان‌های معدودی سراغ جذب سرمایه سری D و بالاتر می‌روند. مگر اینکه واقعا اهداف خاصی برای این سطح درنظر گرفته شده باشد؛ مثلا ادغام شرکت‌ها. گاهی هم کسب‌وکار تا سطح مالی C نمی‌تواند به اهداف رشد برسد، در نتیجه با بودجه سری D جریان رشد و توسعه را ادامه می‌دهد.

در اکثر موارد جذب سرمایه خارجی تا سطح C به پایان می‌رسد. اینکه کسب‌وکار نتواند تا سطح C به اهداف خودش برسد نکته منفی حساب می‌شود و ممکن است روی ارزش کسب‌وکار و اعتماد سرمایه‌گذاران تاثیر نامطلوب داشته باشد. البته همان‌طور که گفتیم گاهی هم اهداف خاصی (مثل ادغام یا رسیدن به اسکیل جهانی) برای تامین مالی در این مرحله وجود دارد. بنابراین ممکن است در مواردی جذب سرمایه سطح D و E انجام شود.

سرمایه‌گذاران بالقوه سری D:

 • سرمایه‌گذاران خطرپذیر سطح نهایی
 • شرکت‌های دارای سهامی خصوصی
 • صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge fund)

ارزش استارتاپ در این مرحله: ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار

سرمایه‌گذاری تقریبی در این مرحله: ۱۰۰ میلیون دلار

 

عرضه اولیه سهام (Initial public offering IPO)

آخرین مرحله تامین مالی عرضه اولیه سهام است. یعنی زمانی که شرکت‌های بزرگ سهام خود را به عموم مردم عرضه می‌کنند. پذیرش در بورس و فرابورس چندان ساده نیست و الزامات مالی و قانونی فراوانی دارد. از صورت‌های مالی تایید شده، حسابرسی اظهارنامه‌های مالیاتی، تا تشکیل تیم عرضه، وکلا، حسابداران، متخصصان اوراق بهادار و… در مجموع فرآیند عرضه عمومی سهام طولانی و پیچیده است؛ اما در صورت عرضه، سازمان می‌تواند جذب سرمایه بالایی داشته باشد و از مزایای این روش بهره‌مند شوند.

سطوح سرمایه گذاری استارتاپ

 

چطور موفق به جذب سرمایه‌ گذار شویم؟

شما باید اقدامات محکم، دقیق و درست، نظر سرمایه‌گذار را به سمت کسب‌وکار و پروژه خودتان جلب کنید. معمولا سرمایه‌گذاران تجربه و بینش چندین ساله دارند و به‌خوبی می‌توانند پتانسیل موفقیت را تشخیص بدهند. پس لازم است از قبل خودتان را آماده کنید و با راهکارهای هوشمندانه صلاحیت استارتاپ خودتان را نشان دهید. در پروسه جذب سرمایه شاخصه‌های کلیدی زیر از نان شب واجب‌تر هستند!

مذاکره جذب سرمایه

 • بیزنس پلن: قبل از هر چیزی برای ایده‌تان بیزنس پلن (طرح کسب‌وکار) آماده کنید. این سند باید شامل معرفی کسب‌وکار، معرفی اعضا، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت بیزنس، بازار هدف، رقبا، محصول و خدمات، منابع انسانی و صورت مالی باشد.
 • شناخت مخاطب: تحقیقات بازار را انجام دهید و بازار هدف و آنالیز مشتریان را آماده کنید. بهتر است حواستان به جزئیات هم باشد و مثلا نحوه جذب و هزینه جذب مشتری را برآورد کنید.
 • تکنیک‌های مذاکره: از قبل روی توانایی مذاکره کار کنید و با ارائه‌ی قوی نظر سرمایه‌گذار را جلب کنید.
 • پروموت موفقیت‌ها: اگر کسب‌وکار شما تا الان موفقیت و تجریبات ارزشمندی به دست آورده در مورد آن‌ها صحبت کنید.
 • ترسیم الگوی درآمدی: مدل درآمدی شما در فاز اول و مراحل بعدی چیست؟ روی مدل درآمدی حسابی زمان بگذارید و همه جوانب را بررسی کنید.
 • پیش‌بینی مالی: به سرمایه‌گذار نشان دهید که روی برنامه مالی بررسی لازم را انجام داده‌اید. بهتر است علاوه بر ۱ سال اول پیش‌بینی مالی ۳ و ۵ سال اول را هم آماده کنید. شامل تمام جزئیات فروش، سود ناخالص، هزینه‌های اجرایی و…
 • بودجه‌بندی: شما به عنوان رهبر یک کسب‌وکار باید کاملا در جریان برنامه و بودجه موردنیاز آن باشید. بودجه موردنیاز شما چقدر است؟ قرار است در کدام بخش‌ها خرج شود؟ و قرار است چه میزان سودی ایجاد کند؟
 • مسائل حقوقی: جذب سرمایه مسائل قانونی و حقوقی مختص خودش را دارد که لازم است در جریان آن‌ها باشید. یک راه ساده کمک گرفتن از مشاور حقوقی است.

 

به مشاوره جذب سرمایه نیاز دارید؟

به پایان رسید این دفتر و توانستیم با انواع روش‌های تامین مالی و سطوح جذب سرمایه در استارتاپ آشنا شویم. حالا شما به عنوان صاحب کسب‌وکار می‌دانید که هر روش سرمایه‌گذاری چه سود و زیانی برایتان دارد، و در کدام سطح جذب سرمایه قرار دارید.

چه برای راه‌اندازی به سرمایه نیاز دارید، و چه برای رشد و اسکیل آپ، می‌توانید در این زمینه از تیم فزایش کمک بگیرید. برای شروع می‌توانید به بخش خدمات در سایت سر بزنید. ما مشتاقانه برای مشاوره و انتقال تجربیات در مسیر تامین مالی همراه شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *