۷ نکته شبکه سازی برای رهبران و مدیران

شبکه سازی برای مدیران

این روزها همه ما در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعالیت داریم و با مزایای شبکه ارتباطی آشنا داریم. شبکه‌ سازی در مسیر شغلی و حرفه‌ای اهمیت دوچندانی دارد. با داشتن شبکه ارتباطی موثر می‌توانید از مزایا و فرصت‌های آن برای رشد، پیشرفت و آگاهی استفاده کنید.

همیشه در بین مهارت‌های لازم برای مدیران موفق عنوان ارتباطات و شبکه سازی هم به چشم می‌خورد. مقاله امروز را به این موضوع مهم اختصاص دادیم تا با هم ۷ نکته شبکه سازی موثر برای رهبران و مدیران را یاد بگیریم. با فزایش همراه باشید.

منظور از شبکه سازی دقیقا چیست؟

در بحث مدیریت و کسب‌وکار منظور از شبکه سازی، توسعه و استفاده از شبکه ارتباطی است. به طوری که این روابط ایجاد شده مسیر حرفه‌ای و اهداف سازمان را تقویت کند. شبکه تخصصی می‌تواند منبع باکیفیتی را برای کسب‌وکار فراهم کند. منبعی که می‌توانید از آن برای فرصت‌های همکاری تجاری، قرارداد پروژه‌ها، افزایش دانش و آگاهی در صنعت، جذب نیروهای بهتر، یادگیری اطلاعات اساسی و… استفاده کنید.

نکاتی برای شبکه سازی موثر

برای رهبران و مدیران کسب‌وکار مهم است که بتوانند روابط مثبتی را با مشتریان، افراد متخصص و شرکت‌های فعال در صنعت حفظ کنند. آن‌ها از این طریق می‌توانند علاوه بر به اشتراک گذاشتن بینش خودشان، در مورد پیشرفت‌های صنعت به‌روز باشند و به اهداف تجاری دست پیدا کنند. برای گسترش فهرست ارتباطات حرفه‌ای ۷ نکته زیر به شما کمک می‌کند.

شبکه سازی کسب و کار

  1. به دنبال افراد درست باشید

برای گسترش ارتباطات، گروه هدف و مخاطبان خود را درست انتخاب کنید. مثلا اگر هدفتان این است که فرصت تجاری جدیدی در یک بازار خاص پیدا کنید، سراغ افراد همان بازار بروید؛ کسانی که قبلا در آن بازار فعالیت و تجربه داشتند، کسانی که در حال حاضر متخصص این بازار هستند و افراد پیشرو و آپدیت این صنعت. یا اگر به دنبال استراتژی‌های جدید برای بازاریابی و تبلیغات هستید، در همایش تخصصی با این موضوعات شرکت کنید.

  1. فعال باشید

پرورش شبکه ارتباطی چیزی نیست که در یک شب اتفاق بیوفتد. این یک مساله مداوم و تدریجی است و فعالیت مستمر می‌خواهد. بنابراین مهم است که خودتان را آگاه و به‌روز نگه دارید. مثلا می‌توانید سالانه در چند رویداد و همایش صنعت خودتان شرکت کنید تا در جریان تازه‌ها قرار بگیرید و با افراد فعال در ارتباط باشید. استمرار را حفظ کنید؛ در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌ها حضور داشته باشید و با افراد برتر شبکه ارتباط بگیرید. حتی ارسال یک ایمیل در هفته، تماس کوتاه، یا کامنت گذاشتن برای افراد می‌تواند استمرار را در ارتباط حفظ کند.

  1. دسته‌بندی کنید

در شبکه سازی موثر موضوع فقط ایجاد ارتباط نیست، بلکه شما باید بتوانید از این ارتباطات در راستای رشد بیزنس استفاده کنید. اگر به کمک نیاز دارید می‌توانید از یک دستیار کمک بگیرید. در یک سمت افراد را از نظر مهارت، تخصص، فرصت همکاری، امکان سرمایه‌گذاری و… دسته‌بندی کنید. و در سمت دیگر سعی کنید خودتان نیز برای آن‌ها مفید باشید. مثلا اگر تماسی برای مشاوره و راهنمایی دریافت کردید، تا جای ممکن از تجربه و تخصص‌تان در اختیار آن‌ها بگذارید، یا اگر جواب را نمی‌دانید آن‌ها را به فرد متخصص آن زمینه ارجاع دهید.

  1. از اینترنت استفاده کنید

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی یک فضای ارزشمند برای ایجاد و توسعه شبکه هستند. فعالیت در این بستر را دست کم نگیرید و به خصوص برای فعالیت در لینکدین برنامه داشته باشید. از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با متخصصان صنعت خود، ارتباط مجدد با دوستان قدیمی و گفتگو با افرادی که در حین کار با آنها ملاقات می‌کنید، استفاده کنید.

ارسال یک درخواست دوستی یا یک پیام کوتاه به یک مخاطب جدید ممکن است کمک کند تا شما را به خاطر بسپارند و یک رابطه حرفه‌ای متقابل ایجاد کند.

  1. در رویدادها شرکت کنید

حضور در برنامه‌های شرکت، رویدادهای اجتماعی و نشست‌های تخصصی، به شما کمک می‌کند تا با مخاطبان کلیدی ارتباط برقرار کنید. بهتر است رویدادها را وارد تقویم خود کنید تا با آمادگی در آن‌ها حضور پیدا کنید. در طی رویداد علاوه بر استفاده از محتوای تخصصی، با افراد کارت ویزیت یا اطلاعات تماس خود را به اشتراک بگذارید.

  1. صادق و بخشنده باشید

هدف از شبکه‌سازی فقط استفاده از منابع ارتباطی نیست؛ روابط دوطرفه هستند و مهم است هر چقدر که دریافت می‌کنید همان‍قدرهم ارائه بدهید. اگر صرفا از مزایای شبکه استفاده کنید و ارزشی ایجاد نکنید، شهرت و اعتبار شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پس عمل متقابل را فراموش نکنید و در مبادله منابع بخشنده باشید.

  1. مهارت ارتباطی را تقویت کنید

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره کردیم، ارتباطات موثر یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای رهبران است. تلاش کنید مهارت ارتباطی و مهارت مذاکره را تقویت کنید و در شبکه‌سازی از آن استفاده کنید. اگر نتوانید آنچه که دارید را به دیگران نشان دهید و آنچه برای دستیابی به اهداف نیاز دارید را مطرح کنید، استراتژی شبکه شما بی‌اثر خواهد بود.

ارتباطات حرفه ای و شبکه سازی

سوالاتی که برای شبکه سازی باید از خودتان بپرسید

نکاتی که اشاره کردیم برای شبکه‌سازی به شما کمک می‌کنند. اما لازم است که یک بررسی عمقی هم انجام دهید. چه در ابتدای مسیر شبکه‌سازی هستید، چه در مسیر قرار دارید، یک زمان برای تحلیل و ارزیابی بگذارید. بررسی کنید که ساختار کلی شبکه و صنعت شما به چه صورت است و شما در کجای آن قرار دارید. چه تاثیری می‌توانید روی این صنعت بگذارید و چه تاثیری می‌توانید روی خودتان و سازمان‌تان دریافت کنید. در این راستا ۳ سوال زیر را از خود بپرسید:

  • آیا شبکه من عمیق است؟ سعی کنید تعادل بین کمیت و کیفیت را حفظ کنید. صرفا تعداد افراد شبکه ملاک نیستند؛ باید برای عمق روابط و معنا و اعتماد در ارتباطات نیز انرژی بگذارید.
  • آیا شبکه من متنوع است؟ تمرکز اصلی قرار است روی شبکه هدف شما باشد. اما بهتر است تنوع در دوره سنی، و پوزیشن را در این شبکه داشته باشید. در این صورت تنوع اطلاعاتی بالایی در اختیار خواهید داشت.
  • آیا شبکه من باز است؟ بررسی کنید که افراد شبکه شما تا چه حد به یکدیگر وصل هستند. اگر تمام افراد به هم متصل باشند محتوا معمولا در یک محدوده می‌چرخد. سعی کنید افراد جدیدتر را نیز در شبکه داشته باشید.

و در آخر…

فراموش نکنید نیازهای شما از شبکه ارتباطی‌تان، ممکن است در طول زمان تغییر کند. مثلا وقتی سطح رهبری‌تان عوض می‌شود، ارتقا پوزیشن دارید یا وارد بازار جدیدی می‌شوید باید شبکه را مجددا بررسی کنید و نیازهای جدیدتان را در نظر بگیرید. بازبینی شبکه می‌تواند شما را در جریان اطلاعات و تازه‌ها قرار بدهد، همچنین در حل چالش‌های پیش‌رو به شما کمک کند.

برای توسعه سایر مهارت‌های رهبری می‌توانید مقاله ۲۰ مهارت کلیدی برای رهبران را مطالعه کنید. اگر تجربه، نظر و پیشنهادی در موضوع شبکه‌سازی دارید، منتظر خواندن آن در بخش کامنت هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *